Nost ar konservatīvo politiku!

13 years ago Džerijs Šterns 0

Pie tāda secinājuma savā pirmajā kopsapulcē nonāca jaunās sociāldemokrātu organizācijas – biedrības “PROGRESĪVIE” dibinātāji. Sestdien, 26. martā domubiedri pulcējās Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) telpās, lai sociāldemokrātu tradicionālā sadarbības partnera paspārnē liktu pamatu jaunam virzienam Latvijas politikā.

Autors: Džerijs Šterns, Kreisie.LV

Jaundibinātās biedrības vadībā iekļāvušies vairāki cilvēki, kurus Kreisie.LV lasītāji jau pazīst pēc publikācijām portālā – par organizācijas priekšsēdētāju kļuvis Ansis Dobelis, bet valdē ievēlēti: Džerijs Šterns, Māris Grīnvalds, Ilmārs Gromuls. Tāpat valdes sastāvā ir arī Ervins Labanovskis, Mārtiņš Kossovičs, Ilgonis Šteinbergs un Jānis Raubiško.

Biedrības nosaukums izvēlēts ne tikai kā jaunas, modernas domāšanas simbols – tam ir tieša saistība ar politisko partiju iedalījumu kā tādu. Ikkatru vēlēšanu kampaņās un pat ikdienā esam spiesti piedzīvot pseidomotivējošu lozungu izmantošanu, kuri pretnostata politiskos virzienus pēc etniskā principa. Un sabiedrība, lai gan uz tiešu jautājumu parasti zina atbildēt, ka šāds dalījums ir neprecīzs, tomēr ikreiz pamanās to vēlēšanās piemirst un kārtējo reizi balsot par labējiem spēkiem, kuri nemainīgi bijuši valsts vadībā kopš Neatkarības atgūšanas. Bet tā nav traucējošā grābekļa aizvākšana, tikai lēkšana uz tā no dažādiem augstumiem…

Bez šaubām, dažādu tautību nacionālistiem šī skandālsituācija ir izdevīga, jo tikai tā var nodrošināt to nonākšanu pārvaldē. Taču “cilvēkam parastajam” no tā ne silts, ne auksts. Mums, kas vēlas atjaunot Latviju kā tiesisku valsti, kurā vara strādā sabiedrības labā, nevis otrādi, svarīgākā ir politisko virzienu attieksme pret pastāvošo valsts iekārtu un ekonomiku.

Nesen Kreisie.LV vārdā, izmantojot projektu “Gudras Galvas”, uzdevu visiem Saeimas deputātiem vienu jautājumu – par kāda politiskā virziena / ideoloģijas pārstāvjiem viņi sevi uzskata. To pozīcijas deputātu atbildes, kas vispār mani ar tādām pagodināja, diezgan precīzi raksturo politisko situāciju valstī: stingru pārliecību vienkārši nav, darbības vadmotīvs ir mirkļa izdevīgums. Protams, arī es esmu iepazinies ar viedokli, ka mūsdienas ir politisko ideoloģiju norieta laiks, taču negribētos tam piekrist. Ar vārdu “ideoloģija” nav jāsaprot lozungu kopums, kuram harizmātiski, bet akli sekot – es aicinātu skatīt partiju ideoloģijas kā tās pārstāvošo politiķu darbības mugurkaulu, centrālos principus, uz kuriem konsekventi balstīt ikvienu lēmumu, nevis pakļauties ārējam spiedienam, lai tas būtu dāsns oligarhs vai kāds labs orators no koalīcijas partneriem.

Piemēram, deputāts Ojārs Ē. Kalniņš atbildēja, ka nepārstāvot nevienu ideoloģiju: “Esmu nacionāli noskaņots, liberāls dažos jautājumos, konservatīvs citos. Katru jautājumu jāvērtē atsevišķi.” Taču es redzu Latvijas politikas problēmu tieši šādā attieksmē – vērtējam un risinām katru jautājumu atsevišķi, un rezultātā brīnāmies, kāpēc vienotā sistēma (valsts) nestrādā…

Atgriežoties pie politisko partiju ideoloģijām, šobrīd mums ir nepieciešams runāt par to iedalījumu pēc attieksmes pret valsts iekārtu. Šeit atšķir:

► konservatīvās partijas (tradicionāli labējās), kuru programmās parasti uzsvērta privātīpašuma aizsardzība un veicināšana, nacionālie jautājumi, kultūras un reliģiskās tradīcijas;

► liberālās partijas (centriskās), kuru pamatvērtība ir indivīda brīvība;

progresīvās partijas (pirmkārt sociāldemokrātiskās), kuru mērķis ir pārveidot valsts iekārtu dažāda līmeņa reformu ceļā.

Tieši šādu mērķi, uzsverot savu nosaukumu – “PROGRESĪVIE”, izvēlējušies arī jaunās biedrības dibinātāji. Pirmais virziens, kurā organizācija strādās jau darbības sākumposmā, ir cīņas atjaunošana par nodokļu sistēmas reformu, ieviešot Latvijā Eiropas labklājības valstīs sevi pierādījušo progresīvo nodokļu sistēmu. Tāpat biedrības dibināšanas sapulcē izskanēja aicinājums izmantot Latvijas unikālo situāciju un veicināt tajā zaļo tautsaimniecību, tādējādi piešķirot arī papildus vērtību Latvijas zīmolam Eiropā un pasaulē.

Sapulces gaitā uz kopīgiem darbiem jauno kustību aicināja arī LBAS priekšsēdētāja vietniece Līvija Marcinkēviča, paužot prieku par sociāldemokrātu biedrības simbolisko, patīkamo soli, izvēloties dibināšanas sapulci noturēt tieši arodbiedrību namā. Savā uzrunā klātesošajiem L. Marcinkēviča apliecināja, ka ir gatava veicināt sadarbību starp abām organizācijām.