Latvijas elfi pret Krievijas troļļiem

6 years ago Džerijs Šterns 0

Vēl šopavasar medijus uz brīdi pārņēma vēsts, kas izraisīja pamatīgu “šūmēšanos” tiešsaistes režīmā. Latvijā, lūk, būšot organizēta vienība, kas cīnīšoties ar Krievijas u.c. propagandu! Gluži paredzami šāda vēsts izsauca ne tikai sabiedrības interesi, bet arī negantu gānīšanos komentāros, tajā skaitā arī organizētas nomelnošanas kampaņas formā. Jo troļļi ir troļļi – viņi citādi nevar, un pat ja varētu, neļautu saimnieks jeb darba algas devējs…

Par Latvijas elfu kustību, kuras izveidi atbalstīja pat Austrumeiropas politikas pētījumu centrs un Latvijas Transatlantiskā organizācija (LATO), arī pats cieši ieinteresējos, taču par tās aktīvu sastāvdaļu rezultātā kļuvis neesmu – politiskajā līdzdalībā tomēr jau gadiem esmu izvēlējies vairāk vai mazāk publiskas formas, nekāds “slepenais elfs” no manis vairs nesanāktu. Tā vietā sniedzu atbalstu, dažādās formās daloties pieredzē un zināšanās; nākotnē droši vien arī šajā mājaslapā.

Jāatzīst arī, ka tieši slepenības aspektā pati kustība jau saknē šķiet veidota neprecīzi, varbūt pat kļūdaini. Vēlos gan uzreiz piebilst – nekritizēju tās pastāvēšanu; gluži otrādi, uzskatu, ka tai noteikti jābūt, pat tādai kā tagad. Taču tā ir atšķirīga no elfiem to, ja tā var izteikties, nu jau klasiskās definīcijas robežās.

Elfu kā pretpropagandas kustības nosaukums ir radies ļoti vienkārši un loģiski – mitoloģiskie troļļu pretinieki, kas nes gaismu cīņā pret tumsu. Tāpēc gribētos piebilst, ka te nav runa par kontrpropagandu, kas savā būtībā bieži izrādās ne mazāk melīga; elfu metode ir patiesības pretnostatīšana meliem, nevis jaunu melu izdomāšana.

Latvijas elfu parādīšanās bija entuziastu reakcija uz Lietuvā pastāvošo organizāciju. Hei, super ideja, mums arī tādu vajag! Un tūdaļ sekoja šī minētā neprecizitāte – nevis darbības uzsākšana šaurā lokā, pamazām piesaistot domubiedrus kā Lietuvā, bet publiska izsludināšana ar iespēju pieteikties visiem pēc kārtas. Rezultātā tad arī pieteicās tie visi pēc kārtas… Latvijas elfu publiskajā facebook grupas sastāvā tūdaļ parādījās vismaz pārītis tādu, kurus es drīzāk atķeksētu kā ārpus tās aktīvus troļļus un/vai provokatorus. Lietuvas elfi šķiet gājuši citu ceļu, organizējoties vairāk pēc šūniņu principa, kuru dalībnieki pārējos nemaz īsti nezina pat virtuāli.

Protams, tas nenozīmē, ka vietējā grupa nav spējīga darboties – ir gan. Jo ne jau katra aktivitāte vispirms sīki jāapspriež – katrs pats zina, ko un kāpēc dara, kad vēlas to darīt. Tomēr dažreiz ir nepieciešamas arī koordinētas, saskaņotas darbības, kā arī tikšanās klātienē operatīvās pieredzes apmaiņai, – un tad tā droši vien nav sevišķi laba atmosfēra, ja cilvēkam jāzīlē, kur īsti nonāks viņa domu “citāti”. Taču laika gaitā, protams, notiek arī pašattīrīšanās, troļļus pa vienam vien izķer un neitralizē.

Tāpēc šī grupa man vienlaikus šķiet ļoti noderīga – ne tik daudz tiešajā cīņā pret troļļiem, cik vispārējā aktīvistu online apmācībā, informētības līmeņa celšanā, vienam otru informējot par kliedzošiem “trollisma” un “fake news” gadījumiem, palielinot prasmes to atpazīšanā. Jo arī tā ir liela problēma (sevišķi to saredzu šodien Latvijā!), ka cilvēki pat negribot iekrīt uz atbalstu sagrozītas informācijas izplatīšanai, ar to lejot ūdeni uz viņiem svešas ideoloģijas propagandistu dzirnavām.

Un faktiski tā jau šīs grupas veidotāji arī ir publiski pozicionējušies: “Interneta Elfu kustība kalpos kā platforma, kurā visi ieinteresētie varēs apmainīties ar viedokļiem un pieredzi cīņā ar interneta troļļiem, plānot un īstenot nepieciešamos pretpasākumus, kā arī gūt vērtīgas zināšanas par labākajiem piemēriem cīņai ar dezinformāciju internetā.”

Piedevām šādās plašākās grupās ar dažādiem dalībniekiem veidojas diskusijas, kurās atsijājas šaurākas domubiedru grupas, veidojas jaunas pazīšanās un kontakti, dzimst dažādas citas iniciatīvas.

Tāpēc cilvēkus, kuri vēlas uzlabot savas prasmes melīgas propagandas atpazīšanā un stiprināt psiholoģisko noturību, lai pat nejauši neskrietu troļļu pavadās, noteikti aicinu iesaistīties grupā vai vismaz interesēties par tās publisko darbību, sazinoties ar Latvijas elfu iniciatīvas tēvu Ingmāru Bisenieku (elfuvieniba@gmail.com).

šis raksts Facebook: https://www.facebook.com/virziens/posts/496889307358880

''Elfu kā pretpropagandas kustības nosaukums ir radies ļoti vienkārši un loģiski - mitoloģiskie troļļu pretinieki, kas nes gaismu cīņā pret tumsu.'' Click To Tweet